LoginController :: loginAction
Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController::loginAction" |
| _evented_controller | Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController {#749 #reponseHelper: Pimcore\Http\ResponseHelper {#287 …} #container: ContainerSUmJPpJ\appAppKernelDevDebugContainer {#69 …} } |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.admin" |
| _pimcore_context | "admin" |
| _route | "pimcore_admin_login" |
| _route_params | [] |
| _template | Pimcore\Controller\Configuration\TemplatePhp {#1488 #engine: "php" #template: Symfony\Bundle\FrameworkBundle\Templating\TemplateReference {#1506 …} -vars: [] -streamable: false -owner: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| cookie | "AWSALB=ZxbAZJUj1+Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2+fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF+cSf; AWSALBCORS=ZxbAZJUj1+Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2+fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF+cSf; AWSALBTG=yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg; AWSALBTGCORS=yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg" |
| host | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| user-agent | "Amazon CloudFront" |
| via | "2.0 566d7922c6af3a4be2e1d594bba82b20.cloudfront.net (CloudFront)" |
| x-amz-cf-id | "e5GbWNfv2KNdJuuchVLMblfih2zwBrsbGCqNU8ZLhDC4YwE2rZuWiA==" |
| x-amzn-trace-id | "Root=1-69ccb6b7-135a50d3747bc6112f010202" |
| x-forwarded-for | "216.73.216.23, 64.252.75.127" |
| x-forwarded-port | "443" |
| x-forwarded-proto | "https" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "max-age=0, max-stale=0, must-revalidate, no-cache, no-store, no-transform, post-check=0, pre-check=0, private" |
| content-language | "en" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Wed, 01 Apr 2026 06:09:59 GMT" |
| expires | "Tue, 01 Jan 1980 00:00:00 GMT" |
| pragma | "no-cache" |
| x-debug-token | "ed8d3d" |
| x-frame-options | "deny" |
| x-powered-by | "pimcore" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| AWSALB | "ZxbAZJUj1 Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2 fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF cSf" |
| AWSALBCORS | "ZxbAZJUj1 Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2 fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF cSf" |
| AWSALBTG | "yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg" |
| AWSALBTGCORS | "yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENV | "dev" |
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/web" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/web" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_COOKIE | "AWSALB=ZxbAZJUj1+Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2+fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF+cSf; AWSALBCORS=ZxbAZJUj1+Q8JjuDLO6ugdDJDIZAW9BvTT64mmT8d2+fZhjzpSWFnNOnGLFY32t26cagnRVQHbgMHeUJVYKsDhNJDJEy8sEkgnADf7gU3kfV3Pt3IIRUZLOF+cSf; AWSALBTG=yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg; AWSALBTGCORS=yf2/w74t1ZfLxSmdBka/P5QYJVGUi6aym3rw/V00Dj8aVGZZIiX00uXCx4Ste6Ob1BcYBsG9mKo7nia4UTmipXl29Dk9fGv/Xk2DaBSVH3qBkGFcwDqMHU805uazljcxYXgQXl0gTtu/gi5k2btnO4QbmIRuBf10F3V4alUUvzNg" |
| HTTP_HOST | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| HTTP_USER_AGENT | "Amazon CloudFront" |
| HTTP_VIA | "2.0 566d7922c6af3a4be2e1d594bba82b20.cloudfront.net (CloudFront)" |
| HTTP_X_AMZN_TRACE_ID | "Root=1-69ccb6b7-135a50d3747bc6112f010202" |
| HTTP_X_AMZ_CF_ID | "e5GbWNfv2KNdJuuchVLMblfih2zwBrsbGCqNU8ZLhDC4YwE2rZuWiA==" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "216.73.216.23, 64.252.75.127" |
| HTTP_X_FORWARDED_PORT | "443" |
| HTTP_X_FORWARDED_PROTO | "https" |
| PATH | "/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin" |
| PHP_SELF | "/app.php" |
| PIMCORE_ENVIRONMENT | "dev" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/admin/login" |
| REMOTE_ADDR | "10.11.10.173" |
| REMOTE_PORT | "4512" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "http" |
| REQUEST_TIME | 1775023799 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775023799.5448 |
| REQUEST_URI | "/admin/login" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/web/app.php" |
| SCRIPT_NAME | "/app.php" |
| SERVER_ADDR | "172.17.0.3" |
| SERVER_ADMIN | "netadmin@allindia.com" |
| SERVER_NAME | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| SERVER_PORT | "80" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "<address>Apache/2.4.52 (Ubuntu) Server at ps.dp-uat.citroen.in Port 80</address>\n" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache/2.4.52 (Ubuntu)" |
| SYMFONY_ENV | "dev" |