LoginController :: loginAction
Request
GET Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| perspective | "" |
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController::loginAction" |
| _evented_controller | Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController {#749 #reponseHelper: Pimcore\Http\ResponseHelper {#287 …} #container: ContainerSUmJPpJ\appAppKernelDevDebugContainer {#69 …} } |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.admin" |
| _pimcore_context | "admin" |
| _redirected | true |
| _route | "pimcore_admin_login" |
| _route_params | [] |
| _template | Pimcore\Controller\Configuration\TemplatePhp {#1488 #engine: "php" #template: Symfony\Bundle\FrameworkBundle\Templating\TemplateReference {#1506 …} -vars: [] -streamable: false -owner: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept-encoding | "gzip" |
| cookie | "AWSALB=4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj+IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo+6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr; AWSALBCORS=4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj+IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo+6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr; AWSALBTG=SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1+600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2+LPOhQuqkpGmd+u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0+rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi; AWSALBTGCORS=SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1+600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2+LPOhQuqkpGmd+u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0+rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi; PHPSESSID=umjpgv2odihai81duij45ctu7a; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2259b05f%22%2C%22route%22%3A%22pimcore_admin_user_getusersforsharing%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22Pimcore%5C%5CBundle%5C%5CAdminBundle%5C%5CController%5C%5CAdmin%5C%5CUserController%22%2C%22method%22%3A%22getUsersForSharingAction%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fhtml%5C%2Fvendor%5C%2Fpimcore%5C%2Fpimcore%5C%2Fbundles%5C%2FAdminBundle%5C%2FController%5C%2FAdmin%5C%2FUserController.php%22%2C%22line%22%3A1035%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| host | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| user-agent | "Amazon CloudFront" |
| via | "2.0 b0ba3f832dacd800b523d77924ab7db0.cloudfront.net (CloudFront)" |
| x-amz-cf-id | "3Rn7lXRdoI4xOxQxtDjIlWp0_zE15vLwMWlC4aA40CieYaJEVOplPQ==" |
| x-amzn-trace-id | "Root=1-69cdc3a3-13ab4df7667927f92d4598ec" |
| x-forwarded-for | "216.73.216.23, 64.252.74.195" |
| x-forwarded-port | "443" |
| x-forwarded-proto | "https" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "max-age=0, max-stale=0, must-revalidate, no-cache, no-store, no-transform, post-check=0, pre-check=0, private" |
| content-language | "en" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 01:17:23 GMT" |
| expires | "Tue, 01 Jan 1980 00:00:00 GMT" |
| pragma | "no-cache" |
| x-debug-token | "a58723" |
| x-frame-options | "deny" |
| x-powered-by | "pimcore" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| AWSALB | "4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo 6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr" |
| AWSALBCORS | "4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo 6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr" |
| AWSALBTG | "SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1 600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2 LPOhQuqkpGmd u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0 rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi" |
| AWSALBTGCORS | "SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1 600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2 LPOhQuqkpGmd u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0 rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi" |
| PHPSESSID | "umjpgv2odihai81duij45ctu7a" |
| sf_redirect | "{"token":"59b05f","route":"pimcore_admin_user_getusersforsharing","method":"GET","controller":{"class":"Pimcore\\Bundle\\AdminBundle\\Controller\\Admin\\UserController","method":"getUsersForSharingAction","file":"\/var\/www\/html\/vendor\/pimcore\/pimcore\/bundles\/AdminBundle\/Controller\/Admin\/UserController.php","line":1035},"status_code":302,"status_text":"Found"}" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| (no data) | |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENV | "dev" |
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/web" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/web" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_COOKIE | "AWSALB=4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj+IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo+6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr; AWSALBCORS=4mkBSdaMhCdEPJsUMQGjXuVzhnBgKHK169eY1dP8yj+IYokbYP5JxIlIiV2hjRMjAQeg57XNoFPzFUVgtQNyWE16Eo+6jYfsvW3o3ZGiAPUjNh1x9alCmG9nKITr; AWSALBTG=SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1+600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2+LPOhQuqkpGmd+u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0+rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi; AWSALBTGCORS=SaT0vFuhMRx30e2bDuwAbwkW/jNLsIX1+600gyxofuEGBdZw6Jr4KurTwJ2+LPOhQuqkpGmd+u5Ly4Ax2v6hbQqwTfmN4xqNHqB0+rfyv8JOzv5eQmOR5vuPIp2jBoIWo1bZflSfxFTHmF10GwcKMcjMMmjQKAbjUk0rDgUbWzhi; PHPSESSID=umjpgv2odihai81duij45ctu7a; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%2259b05f%22%2C%22route%22%3A%22pimcore_admin_user_getusersforsharing%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22Pimcore%5C%5CBundle%5C%5CAdminBundle%5C%5CController%5C%5CAdmin%5C%5CUserController%22%2C%22method%22%3A%22getUsersForSharingAction%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fhtml%5C%2Fvendor%5C%2Fpimcore%5C%2Fpimcore%5C%2Fbundles%5C%2FAdminBundle%5C%2FController%5C%2FAdmin%5C%2FUserController.php%22%2C%22line%22%3A1035%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| HTTP_HOST | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| HTTP_USER_AGENT | "Amazon CloudFront" |
| HTTP_VIA | "2.0 b0ba3f832dacd800b523d77924ab7db0.cloudfront.net (CloudFront)" |
| HTTP_X_AMZN_TRACE_ID | "Root=1-69cdc3a3-13ab4df7667927f92d4598ec" |
| HTTP_X_AMZ_CF_ID | "3Rn7lXRdoI4xOxQxtDjIlWp0_zE15vLwMWlC4aA40CieYaJEVOplPQ==" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "216.73.216.23, 64.252.74.195" |
| HTTP_X_FORWARDED_PORT | "443" |
| HTTP_X_FORWARDED_PROTO | "https" |
| PATH | "/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin" |
| PHP_SELF | "/app.php" |
| PIMCORE_ENVIRONMENT | "dev" |
| QUERY_STRING | "perspective=" |
| REDIRECT_QUERY_STRING | "perspective=" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/admin/login" |
| REMOTE_ADDR | "10.11.10.173" |
| REMOTE_PORT | "14000" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "http" |
| REQUEST_TIME | 1775092643 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775092643.8587 |
| REQUEST_URI | "/admin/login?perspective=" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/web/app.php" |
| SCRIPT_NAME | "/app.php" |
| SERVER_ADDR | "172.17.0.2" |
| SERVER_ADMIN | "netadmin@allindia.com" |
| SERVER_NAME | "ps.dp-uat.citroen.in" |
| SERVER_PORT | "80" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "<address>Apache/2.4.52 (Ubuntu) Server at ps.dp-uat.citroen.in Port 80</address>\n" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache/2.4.52 (Ubuntu)" |
| SYMFONY_ENV | "dev" |